Projekt Zimna Woda

#ProjektZimnaWoda to kolejny studencki projekt badawczy proponowany przez pracowników Zakładu Hydrologii, do którego zaprosili przede wszystkim studentki i studentów studiów 1. stopnia na kierunku Geografia. Projekt będzie realizowany wraz z uczniami z Podkowiańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 60 i Samorządowej Szkoły Podstawowej w Podkowie Leśnej.

Tym razem badaniami zostanie objęta zlewnia Zimnej Wody. To struga, która bierze początek w okolicach Rozalina i Młochowa, przepływa przez Nadarzyn, Brwinów i uchodzi do Rokitnicy.

Projekt ma dać odpowiedź na pytania:

• Jaki jest stan rzeki (chemiczny, hydromorfologiczny, biologiczny)?
  • Jakie są przyczyny i ogniska zanieczyszczeń?

Na tej podstawie zaproponowana zostaną rozwiązania i sposoby poprawy stanu rzeki.

Uczestnicy projektu liczą na zainteresowanie władz i mieszkańców gmin, przez które przepływa Zimna Woda.

Działania w projekcie obejmą:

• Badania wybranych wskaźników jakości wody prowadzone przy współpracy z firmą Exaqua.
  • Badania ilości wody (pomiary natężenie przepływu)
  • Badania hydromorfologiczne (ocena naturalności i przekształcenia koryta rzeki).
  • Elementy badań biologicznych.
  • Przygotowanie opracowania dotyczącego stanu rzeki oraz propozycji jego poprawy.
  • Przygotowanie wystąpienia na konferencję i/lub artykułu naukowego.

Projekt przeznaczony jest nie tylko dla osób, które chciałyby poszerzyć swoje kompetencje hydrologiczne, ale znajdzie się w nim również miejsce dla pasjonatów kartografii i analiz przestrzennych, badań przyrodniczych czy hydromorfologicznych. Ważna jest również możliwość uzyskania dodatkowych punktów ECTS